Menopauza nadal kryje przed nami wiele tajemnic. Nie pozostaje nam nic innego jak się z nią zaprzyjaźnić

lekarze specjaliści > Menopauza > Menopauza nadal kryje przed nami wiele tajemnic. Nie pozostaje nam nic innego jak się z nią zaprzyjaźnić

Specjaliści Radzą

Menopauza nadal kryje przed nami wiele tajemnic. Nie pozostaje nam nic innego jak się z nią zaprzyjaźnić

Ostanie odkrycie międzynarodowego zespołu naukowców pokazuje, że na wiek w którym przechodzimy menopauzę ma tez wpływ układ odpornościowy.
Menopauzie towarzyszy obniżenie produkcji żeńskich hormonów płciowych. Spada nam estrogen i progesteron ale w mniejszym stopniu także testosteron. Procesowi temu towarzyszy gorsze samopoczucie, napady gorąca, niestety również po przekwitaniu kobiety staja się bardziej narażone na wiele schorzeń sercowo-naczyniowych, osteoporozę, raka piersi.

Polscy naukowcy dr Andrzej Galbarczyk i prof. Grażyna Jasieńska z Uniwersytetu Jagiellońskiego doszli do wniosku, że wiek menopauzy związany jest także z tym w jaki wieku kobieta urodziła pierwsza córkę. Ich badania pokazują, że czas urodzenie pierwszego dziecka nie ma znaczenia, kobiety przechodzą przekwitanie wcześniej, jeśli wcześniej urodziły pierwszą córkę. Nie zbadany jest mechanizm tego procesu, może natura rezygnuje z kolejnych dzieci matki, aby ta mogła pomóc córce w wychowaniu wnucząt, a może chodzi oto aby kobiety wzajemnie nie konkurowały o zasoby.

Zjawisko menopauzy nie jest znane innym gatunkom. Tylko ludzie tracą zdolność rodzenia, choć ich długość życia stale się wydłuża. Pismo “PLOS Computational Biology” opublikowało badania kanadyjskich naukowców, którzy stwierdzili, ze na menopauzę odpowiedzialni są mężczyźni, tzn. ponieważ wybierali oni młodsze partnerki, to u starszych zanikła możliwość rodzenie dzieci. Badacze twierdzą, że najprawdopodobniej coraz późniejsze podejmowanie decyzji o macierzyństwie spowoduje, że wiek przekwitania tez się przesunie. (ASZ)

Menopauza

 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl